Ennen kuin kaivat
Lue ohjeet, ennen kuin alat tekemään kaivutöitä.
Lue ohjeet, ennen kuin alat tekemään kaivutöitä.
Ennen kaivutöitä selvitä maanalaisten johtojen sijainti. Pyydä meiltä sijaintitiedot ja tarvittaessa myös maksuton johtonäyttö. Jos kaivutyö tapahtuu yleisellä alueella, muista myös hakea kaivulupa kunnalta.
Meiltä saat meidän sähkö-, lämpö-, jäähdytys- ja viestiverkkojemme sekä Lahden kaupungin ulkovalaistus- ja liikennevaloverkkojen sijaintitiedot.
Pyydä sijaintitiedot johtonäyttöjen asiakaspalvelustamme vähintään viisi arkipäivää ennen kaivutöiden aloitusta sähköpostilla osoitteesta kartoitus@lahtienergia.fi.
Sijaintikarttapyynnön yhteydessä toimita meille:
Lähetämme pyydetyt sijaintikartat kaapeleista ja kaukolämpöputkista kaivutyön vastuuhenkilölle sähköpostilla pdf-tiedostona ja pyydettäessä dwg-tiedostona.
Saamasi sijaintikartan tietojen perusteella sovi tarvittaessa maksuton johtonäyttö vähintään kolmea työpäivää ennen kaivutöiden aloitusta sähköpostilla osoitteesta kartoitus@lahtienergia.fi tai puhelimitse 029 170 2922. Palvelemme arkisin kello 8–15.
Johtonäyttö on aina sovittava, jos sitä on edellytetty sijaintikarttojen toimittamisen yhteydessä tai jos kaivanto risteää Lahti Energian johtoja. Johtonäytössä asiantuntijamme merkitsee johtojen sijainnit maastoon maalilla. Kaivaja on velvollinen ylläpitämään maalatun kaapelireitin niin, että reitti on todennettavissa myös haastavien sääolosuhteiden jälkeen. Johtojen sijainnin uudelleen maalaaminen on maksullista.
Laajoissa työmaissa johtonäytöt tehdään osissa työmaan etenemisen mukaan. Kaivajan vastuulla on sopia näyttö ajoissa ennen seuraavan kaivamisalueen alkamista. Suosittelemme, että kaivajan edustajan on paikalla johtonäytön aikana. Edustajan tulee olla aina paikalla laajan työmaan näytön aikana.
Hätätilanteessa (hengen- tai omaisuuden välitön vaara, esimerkiksi vesijohtovuoto) tilaa johtonäyttö puhelimitse soittamalla vikapäivystykseemme, puh. 0800 397 245.